SZKOŁA PODSTAWOWA, GIMNAZJUM, ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA

Czerwiec 2017
P W Ś C P S N
« Maj    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Losowa fotka

Miesięczne archiwum: Czerwiec 2017

W dniu 6 czerwca 2017r, uczniowie klasy II i III A wraz ze zdobywcą tytułu klasowego mistrza dobrego zachowania z kl. V-  Adrianem wybrali  się do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa  w Jaworzynie Śląskiej. W zabytkowej parowozowni z ogromnym  zainteresowaniem oglądali lokomotywy parowe. Dowiedzieli się gdzie i kiedy powstały, jak działają i jaką prędkość mogły  osiągnąć.
 Pani przewodniczka opowiedziała co oznaczają znaki na każdej maszynie. Była też okazja aby użyć wielkiego dzwonka na parowozie. Po obejrzeniu taboru kolejowego uczniowie poznali  historię urządzeń do odbioru muzyki oraz  w jaki sposób kiedyś drukowano, co robił  zecer. Niesamowitą atrakcją była wystawa zabytkowych motocykli i makieta kolejki. Na koniec wszyscy uczestnicy odbyli przejażdżkę wagonem prowadzonym przez lokomotywę. Siedząc w wagonie wykonali wraz z całym pociągiem obrót  o 180 stopni na obrotnicy.
Uwieńczeniem wrażeń  był  poczęstunek  w restauracji Mc Donald’s.

Do naszej szkoły zawitał  gość ze schroniska dla bezdomnych zwierząt w Wałbrzychu – pani Iwona Baczyńska. Uczniowie uczestniczyli w prelekcji n/t opieki nad zwierzętami, odpowiedzialności człowieka za los zwierząt, wysłuchali schroniskowych historii, zadawali  pytania. Poznali szczegóły akcji „ Bieg na sześć łap”, w której wezmą udział. Po bardzo interesującym wystąpieniu przekazano zbiórkę karmy i akcesoriów dla kotków i piesków ze schroniska.

W dniu 29 maja 2017r. nasi uczniowie  skorzystali z oferty edukacyjnej „ Bezpieczniki Taurona” Firmy Tauron. Jej celem jest propagowanie m.in. wiedzy z zakresu bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej, w tym źródeł jej wytwarzania, roli w codziennym życiu, niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą nieprawidłowe korzystanie z urządzeń elektrycznych czy nierozważne zachowanie w pobliżu obiektów energetycznych. Uczestnictwo w zajęciach stało się okazją na edukację poprzez zabawę, możliwość przeprowadzenia lekcji  o trudnych, ale i ważnych zagadnieniach w przystępny sposób. Dzięki udziałowi w tym przedsięwzięciu uczniowie mieli szansę nie tylko odkryć magiczny świat energii elektrycznej, ale również rozwinąć naukowe myślenie. Poprzez doświadczenia,mini wykłady i eksperymenty, film edukacyjny w wersji także dla niesłyszących  uczniowie poznali procesy zachodzące w środowisku oraz przekonali się jak ogromną rolę w życiu każdego człowieka pełni energia elektryczna. Zadania akcji polegały  na zapoznaniu uczniów ze źródłami energii elektrycznej i sposobami jej wytwarzania oraz uświadomienie im dlaczego mamy prąd w domu, a także,jak woda przewodzi prąd,a jakie napięcie elektryczne wytwarza człowiek.Poprzez rozmowy i pogadanki podczas zajęć, a także burzę mózgów i eksperymenty uczniowie wymieniali różne źródła energii elektrycznej, wskazywali rodzaje elektrowni, opisywali przepływ prądu elektrycznego oraz wyjaśniali w jaki sposób prąd elektryczny dostarczany jest do domów. Dzięki programowi  uczniowie utrwalali także zasady  bezpiecznego korzystania z prądu
i urządzeń elektrycznych codziennego użytku.Nasi uczniowie biorący udział w akcji „ Bezpieczniki Taurona” na zakończenie zajęć  otrzymali nagrody w postaci firmowych  prospektów oraz  gadzetów, które wzbudziły wiele radości.