W dniu 9 listopada 2018r. w naszej szkole odbyła się uroczystość patriotyczna upamiętniająca odzyskanie przez nasz kraj wolności, akademia z okazji 100–lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Program uroczystości składał się z przedstawienia rysu historycznego poświęconego polskiej drodze ku niepodległości, nawiązujący do naszej historii i jej bohaterów.Potem uczestnicy akademii obejrzeli galerię prac wykonanych w konkursie plastycznym „Najpiękniejszy orzeł- godło Polski” oraz zapoznali się z pracami w konkursie literackim „ Na imię Jej Niepodległa. Życzenia dla Niepodległej Polski”.
Salę wypełniły prace plastyczne w barwach biało-czerwonych i wytwory literackie uczniów, ukazujące ich sposób widzenia Ojczyzny,symboli narodowych,wolności i patriotyzmu. Uczniowie z  klasy IV/V przedstawili historię flagi i godła Polski.Następnie wybrani uczniowie odczytywali wiersze patriotyczne.Wybrzmiały pieśni – znane utwory patriotyczne,poznaliśmy ciekawostki na temat ich powstania. Piękna polska mowa w wierszu i pieśni–wszystko to zbudowało uroczysty i podniosły nastrój.
W programie uroczystości  wszyscy uczestnicy mogli także podziwiać wystawę pamiątek historycznych: fotografii z rodzinnych albumów,starodruków,starych banknotów, monet, dawnych przedmiotów codziennego użytku, starej porcelany.
Potem w języku migowym pod kierunkiem nauczyciela młodsi uczniowie uczyli się hymnu narodowego.
Włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej pod hasłem „ Rekord dla Niepodległej”.O godzinie 11:11 tak, jak w większości szkół w całym kraju odśpiewaliśmy 4 – zwrotkowy Hymn Państwowy. Oddając szacunek symbolom narodowym, takim jak hymn, godło oraz flaga narodowa jako społeczność szkolna oddaliśmy go wszystkim Polakom. Na koniec odbyły się warsztaty artystyczne, których tematem było wykonanie kotylionów w barwach narodowych.Tak świętowaliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.W ten sposób nasz ośrodek upamiętnił wartości, za jakie sto lat temu Polacy oddawali życie. Ich trudna walka o niepodległość była najwyższą formą patriotyzmu. Nie zapominajmy o tym.