Obchody 74 rocznicy zakończenia II wojny światowej

Obchody 74 rocznicy zakończenia II wojny światowej


W dniu 8 maja 2019r. na terenie Kwatery Ofiar Terroru Hitlerowskiego w Walimiu odbyły się uroczyste obchody 74 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Nasi uczniowie wzięli udział w tej uroczystości, którą rozpoczęło wprowadzenie sztandarów i hymn państwowy. Podczas uroczystości nie zabrakło apelu pamięci, salwy honorowej i ceremoniału wojskowego z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, parada wojskowa. Wraz z innymi delegacjami pod pamiątkową tablicą złożyliśmy kwiaty i oddaliśmy hołd ofiarom terroru hitlerowskiego.

Więcej...

Wycieczka do Centrum Inteligentnego Systemu Transportowego – Domu pod Kotwicą w Wałbrzychu

Wycieczka do Centrum Inteligentnego Systemu Transportowego – Domu pod Kotwicą  w Wałbrzychu

W dniu 05.04.2019r. byliśmy w  siedzibie straży miejskiej, centrum monitoringu miejskiego i przede wszystkim  centrum sterowania ruchem w mieście.
W ramach Inteligentnego Systemu Transportowego funkcjonują tu  m.in.: centrum zarządzania ruchem na wałbrzyskich drogach, czy sterowanie oświetleniem ulicznym na terenie miasta, który jest  zsynchronizowany z zegarem astronomicznym. W ramach systemu działa  także monitoring miejski.
To była bardzo fascynująca  lekcja.

Więcej...

Spotkania z muzyką.

Spotkania z muzyką.

Uczniowie klas I-II-III szkoły podstawowej uczestniczyli w dwóch spotkaniach muzycznych w Mieroszowskim Centrum Kultury. Pierwsze spotkanie poświęcone było tradycjom powitania wiosny. Dzieci poznały regionalny strój lubelski , tańce i przyśpiewki ludowe. Na drugim spotkaniu dzieci poznały Pipi Pończoszankę, jej dziwne przyzwyczajenia i wesołe usposobienie.Miały możliwość usłyszenia i poznania, techniki grania na mandoli, kobzie i nyckelharpie.Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zabawach, zagadkach i konkursach organizowanych przez artystów.

Więcej...

Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty…

Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty…

I w końcu doczekaliśmy się, nadszedł ten upragniony dzień.
21 MARCA 2019-PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY.
Ten dzień był bardzo udany. Poszliśmy na spacer w wokół wioski z Marzanną pożegnać zimę i przywitać wiosnę.Następnie udaliśmy do budynku na warsztaty robienia instrumentów muzycznych .Po warsztatach poszliśmy na pieczone kiełbaski z ogniska, po zjedzeniu tych pyszności udaliśmy się na relaks przy słuchaniu gongów. bardzo pomogły nam one wyciszyć się i odstresować.

Więcej...

ŚLADY I TROPY ZWIERZĄT

ŚLADY I TROPY ZWIERZĄT

Warsztaty

W dniu 23 stycznia w mroźny poranek wyszliśmy w teren ,aby poszukiwać tropów i śladów zwierząt. Przed wyjściem zapoznaliśmy się z wyglądem tropów i ze zwyczajami mieszkańców lasu. Zabawa w tropicieli okazała się bardzo owocna zaobserwowaliśmy ślady pozostawione przez zające ,sarny i dziki. Po powrocie rozgrzaliśmy się gorącą herbatą i pyszną kiełbasą . Naszą wiedzę sprawdziliśmy i utrwaliliśmy rozwiązując quizy ,wykreślanki i rebusy.

Więcej...

MATEMATYKA JEST WSZĘDZIE

MATEMATYKA JEST WSZĘDZIE

W ramach warsztatów „Matematyka jest wszędzie” szukaliśmy jej elementów w przedmiocie historia. Naszym zadaniem było zapisanie słowami podanych dat, wykazani się znajomością znaków rzymskich (określić podany rok – który to wiek, odczytać liczby zapisane znakami rzymskimi). Dość trudnym zadaniem okazało się obliczenie czasu trwania jakiegoś wydarzenia oraz podanie lat życia danej osoby. 

Na  przyrodzie również wykonywaliśmy ćwiczenia związane z matematyką : musieliśmy zmierzyć nasz wzrost następnie obliczyć go w skali i zaznaczyć  na wykresie słupkowym. Również na wykresach pokazywaliśmy ilość składanych przez ptaki jaj i czas ich wysiadywania . Bardzo zaciekawiło nas ćwiczenie ,w którym należało sprawdzić i zapisać słowami ile dni trwa rok na kolejnych planetach Układu Słonecznego.

W  ramach warsztatów pt.: „Matematyka jest wszędzie” odbyły się również zajęcia plastyczne na temat fraktali. Uczniowie dowiedzieli się  w prosty sposób czym są fraktale, gdzie można je spotkać  np. w przyrodzie i sztuce. Następnie własnymi siłami  rysowali  przykłady  fraktali : liść paproci i drzewo. Uczestnicy warsztatów ćwiczyli także rysowanie przedmiotów w perspektywie. Konstrukcja perspektywy w rysunku i malarstwie opiera się właśnie na stosowaniu tzw. punktów zbiegu. Perspektywa jest najczęściej używanym i najbardziej naturalnym dla człowieka sposobem odwzorowania przestrzeni na płaskiej powierzchni.Na koniec warsztatów  odbyła się wystawka prac plastycznych inspirowanych  wszechobecnym pięknem matematyki.

W ramach tych warsztatów wykorzystaliśmy własności figur płaskich trójkątów i czworokątów w układance TANGRAM układając z klocków rożne wzory. Figury, które początkowo wydawały się łatwe i nieskomplikowane do ułożenia niektórym sprawiły nie lada wyzwanie.

Więcej...

Świąteczne dary dla bezdomnych czworonożnych

Świąteczne dary dla bezdomnych czworonożnych

W grudniu dołączyliśmy do świątecznej akcji zbiórki darów dla podopiecznych Fundacji ” Na Pomoc Zwierzętom” z Boguszowa Gorc. W dniu 20 grudnia przekazaliśmy suchą i mokrą karmę,żwirek,ręczniki papierowe dla potrzebujących zwierząt.

Szczegółowa relacja z finału zbiórki karmy znajdziemy pod linkiem

https://www.powiat.walbrzych.pl/aktualnosci/1157-zwierz%C4%99ta-potrzebuj%C4%85-naszej-pomocy.html

 

Więcej...

Wystawa świąteczna

Wystawa świąteczna

W dniu 17 grudnia 2018r. w  świąteczny klimat wprowadziła nas coroczna Wystawa Bożonarodzeniowa kart i ozdób świątecznych.Pojawiło się na nich się  dużo brokatu, pięknie ustrojone choinki, kolorowe bombki,zimowe obrazki, Mikołaje i prezenty.Ich przygotowanie dostarczyło  nam  wiele radości w oczekiwaniu na świąteczny czas.

Więcej...