1W dniu 10 czerwca odbyło się spotkanie przedstawicieli klas szkoły podstawowej, gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej z kuratorem sądowym panem Mariuszem Gusarowem w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu. Spotkanie dotyczyło promowania zasad dobrego zachowania, a także konsekwencji ich nieprzestrzegania, uświadamiania skutków zachowań problemowych, np.: ulegania namowom do przestępstwa(kradzieży), współudziału w wykroczeniach, następstw uczestniczenia w grupie przestępczej.
Pan kurator omówił zagrożenia i środki zapobiegawcze przeciw przestępczości
i demoralizacji wśród nieletnich. Uczniowie zostali zaznajomieni z przepisami
i ustawami dotyczącymi postępowania w sprawie nieletnich oraz poinformowani o środkach zapobiegania i zwalczania demoralizacji. Naświetlone zostały również skutki wagarowania i niewłaściwego zachowania uczniów w szkole i poza nią.
Delegacja wychowanków miała także okazję zwiedzić część budynku Sądu Rejonowego i zobaczyć gdzie pracuje zespół kuratorów ds. nieletnich.
Dzięki uprzejmości pana kuratora uczniowie dowiedzieli się także, jak wygląda toga prawników i czym się ona różni. Widzieli także salę rozpraw, ławę oskarżonych, miejsce dla obrońcy i prokuratora oraz, co wzbudziło ciekawość pilnie strzeżony areszt – oczywiście obejrzany tylko przez okna Sądu. Pan kurator bardzo cierpliwie i dokładnie odpowiadał na pytania uczniów.To była bardzo pouczająca prelekcja.