Drodzy Rodzice,

Z powodu zagrożenia epidemiologicznego szkoły, przedszkola oraz ulubione miejsca, które odwiedzaliśmy z dziećmi zostały zamknięte. To trudny czas dla nas dorosłych, ale i dla dzieci. Pamiętajmy, że nasze emocje udzielają się całej rodzinie. Zatem zwróćmy uwagę na to, czego świadkiem jest dziecko i do jakich kanałów informacyjnych ma dostęp.

W najbliższym czasie ważne jest aby:

1. Kontrolować napływ informacji- unikać nadmiernego oglądania serwisów informacyjnych przez dzieci.
    1. Podczas rozmów z dzieckiem korzystać z wiarygodnych źródeł informacji (np. WHO) oraz dostosować swoje wypowiedzi do wieku dziecka.
    1. Rozpoznać i nazwać uczucia, które towarzyszą dziecku.
    1. Zachować spokój. Dzieci uczą się przez obserwacje zachowań dorosłych i ich reakcji  na najnowsze wiadomości.
    1. Być przygotowanym na to, by wielokrotnie powtarzać informację lub wyjaśnienia. Wielokrotne pytania o tą samą rzecz, mogą być formą poszukiwania przez dziecko wsparcia.
    1. Mimo tego, że osoby dorosłe mogą być zainteresowane codziennymi wydarzeniami, pamiętajmy, że większość dzieci chce być po prostu dziećmi. Mogą nie wykazywać zainteresowania sytuacją lub nie być gotowe na rozmowę o zagrożeniu. Będą wolały grać w gry, bawić się, czy czytać książki i warto im na to pozwolić z zachowaniem aktualnych wskazań prozdrowotnych i profilaktycznych.

Dla rodziców młodszych dzieci proponujemy skorzystanie z publikacji obrazkowej, która pomoże wytłumaczyć dzieciom obecną sytuację. Publikacja dostępna jest pod adresem: https://www.mindheart.co/descargables