SZKOŁA PODSTAWOWA, BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA
Dane osobowe RODO

Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych

tel. 601822371, e-mail: iod@bajan.com.pl

 

RODO

Biuletyn Informacji Publicznej
Kalendarz
grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Facebook

Ostatnio w naszej szkole odbyły się „Warsztaty z Teatrzykiem Kamishibai”. Było to pierwsze spotkanie naszych uczniów z formą papierowego teatru, teatru ilustracji. Po zapoznaniu uczniów z historią Kamishibai przedstawiona została legenda o Smoku Wawelskim.

Była to dobra okazja do przypomnienia sobie cech bajek, a także pojęcia morału. Następnie uczniowie zmierzyli się z rozumieniem bajki w języku angielskim – „The well-travelled frogs”. Podczas dyskusji uczniowie chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami, wspólnie formułowali morał bajki.

W części praktycznej warsztatów zadaniem uczniów było wymyślenie swojego zakończenia zaprezentowanych opowiadań lub stworzenie własnej bajki. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, bujną wyobraźnią, a także talentem plastycznym. Prezentacje swojej twórczości wzbudziły wiele emocji i uśmiechu  Była to dobra okazja, aby przełamywać swoje bariery i wystąpić publicznie przed koleżankami i kolegami.

Kamishibai (jap. 紙芝居 kami-shibai; kami – papier, shibai – teatr, przedstawienie, dramat, sztuka) – teatr ilustracji, teatr obrazkowy, dosłownie: papierowy teatr. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny/ekranu o nazwie butai (scena). Artystów zajmujących się tą sztuką nazywa się kamishibaiyami (jap. 紙芝居屋 kamishibaiya).