W dniu 27 kwietnia 2023r. grupa uczniów z klas VII, VIII oraz szkoły branżowej odwiedziła papugarnię w Wałbrzychu. Mieszkają tu różnej wielkości papugi, oswojone z obecnością odwiedzających osób. Na początku wizyty właściciel obiektu poinformował uczestników wycieczki o zasadach, jakie panują tutaj. Należało zdjąć wszelkie ozdoby, ponieważ papugi chętnie się nimi mogą zainteresować, dziewczynki musiały spiąć włosy, niektórzy zaś założyli kaptury na głowę. Jeszcze tylko należało zdezynfekować ręce oraz podeszwy obuwia na specjalnej wycieraczce i można było znaleźć się w kolejnym pomieszczeniu- małym królestwie papug. Każdy uczeń dostał porcję karmy dla ptaków. Różnokolorowe papugi siedziały wysoko na zaaranżowanych gałęziach i linach. Sfruwały do trzymanych przez nas pojemników z karmą, siadały na ramionach, rękach, czy głowach, co widać na załączonych zdjęciach. Ptaki były bardzo przyjazne, chętnie jadły karmę, niektóre natarczywie się domagały, skubiąc nam ubranie. Odwiedzający byli bardzo zainteresowani również przepiórkami, innymi mieszkańcami papugarni, które biegały po podłodze i były bardzo płochliwe. Niektórzy mogli pokonać własny lęk przed ptakami i dzielnie stawili czoło wyzwaniu. Wytrwali do końca odwiedzin w papugarni, a nawet mieli odwagę potrzymać papugę na swojej głowie.

Po mile spędzonym czasie z papugami udaliśmy się do kolejnego punktu naszej wycieczki do siedziby Straży Miejskiej w Wałbrzychu, do centrum sterowania ruchem i monitoringu wizyjnego. Przy pomocy kamer, operatorzy Systemu Monitoringu Miejskiego Straży Miejskiej prowadzą całodobową obserwację miejsc publicznych w przestrzeni miejskiej. Operatorzy na bieżąco analizują sytuację ruchową na ulicach Wałbrzycha. Dzięki uprzejmości Pana Kierownika tego wydziału Straży Miejskiej mieliśmy okazję obejrzeć ciekawą prezentację. Potem mogliśmy zobaczyć salę operacyjną, w której znajdują się ekrany z obrazem wałbrzyskich ulic, gdzie zespół specjalistów czuwa się nad porządkiem i bezpieczeństwem miejskich ulic.
Dzisiejsza wyprawa należała do bardzo udanych, wycieczce towarzyszyły ogromne emocje oraz wielkie zainteresowanie.

Zajęcia zostały zarejestrowane aparatem z programu #LabolatoriaPrzyszłości i #LabolaroriaPrzyszlosci