SZKOŁA PODSTAWOWA, ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA
Dane osobowe RODO

Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych

tel. 601822371, e-mail: iod@bajan.com.pl

 

RODO

Biuletyn Informacji Publicznej
Kalendarz
Wrzesień 2019
P W Ś C P S N
« Maj   Paź »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Facebook

Miesięczne archiwum: Wrzesień 2019

24 września 2019r. czternastoosobowa  grupa wychowanków naszego ośrodka uczestniczyła w wycieczce do Złotego Stoku, podczas której poznawała tajemnice starej kopalni złota.  Tego dnia zerwaliśmy z codzienną szkolną nudą … chodziliśmy po górach, penetrowaliśmy  podziemne chodniki i sztolnie, staliśmy  się uczestnikami “gorączki złota”, które własnoręcznie wypłukiwaliśmy. Nie zabrakło takich atrakcji jak: Średniowieczna Osada Górnicza,  zwiedzanie „Sztolni Gertruda” (część muzealna), „Chodnika Śmierci” oraz jedynego w Polsce podziemnego wodospadu w „Sztolni Czarnej”. Na koniec mieliśmy okazję wyjechać na  powierzchnię Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem. Wycieczka była niesamowita. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś tam wrócimy.

„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. 20 września 2019 r. najmłodsze dzieci  z klas I-III przyłączyły  do  ogólnopolskiej  akcji , która w tym roku  była pod hasłem :

„ NIE ŚMIECIMY – SPRZĄTAMY – ZMIENIAMY!

            Uczniowie brali udział w dyskusji na temat segregacji odpadów, obejrzeli film dotyczący recyklingu a następnie posprzątali teren wokół szkoły oraz przyległe pobocza drogi. Po zakończonym sprzątaniu dzieci uczestniczyły , w krótkim konkursie plastycznym dotyczącym wcześniej poznanych wiadomości.

Osiem lektur na ósmą edycję Narodowego Czytania– pod takim hasłem już po raz piąty 6.09.2019r. nasza szkoła uczestniczy w tym  ogólnopolskim projekcie czytelniczym, który jest organizowany pod patronatem Pary Prezydenckiej. Tym razem do czytania wybrano osiem nowel.  

„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia”- napisał w liście specjalnym Prezydent Andrzej Duda.

Prezentowane fragmenty nowel i krótka informacja o ich autorach przybliżyły te piękne  utwory i zachęciły do czytania lektur:

  1.  Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Rok szkolny 2019/2020 uważamy za rozpoczęty!!!