SZKOŁA PODSTAWOWA, BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA
Dane osobowe RODO

Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych

tel. 601822371, e-mail: iod@bajan.com.pl

 

RODO

Biuletyn Informacji Publicznej
Kalendarz
Październik 2019
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Facebook

Miesięczne archiwum: Październik 2019

25 października odbyły się w naszej szkole warsztaty interdyscyplinarne o jesieni. Uczyliśmy się bawiąc. Tańczyliśmy wokół globusu określając pory roku, strefy czasowe, pory dnia. prezentowaliśmy i omawialiśmy jesienne zwyczaje zwierząt i roślin. W quizie jesiennym zgadywaliśmy przysłowia, rebusy, zagadki związane z tą porą roku. Robiliśmy obliczenia kalendarzowe i czasowe. Na koniec z darów jesieni wykonywaliśmy przepiękne prace artystyczne oraz odgadywaliśmy smaki owoców i warzyw jesiennych.

W dniu 21 października b.r. uczniowie klasy VIII oraz  przedstawiciele branżowej szkoły pierwszego stopnia, kierunek kucharz  mieli okazję zobaczyć wnętrza Gościńca Eden w Kowalowej. Dzięki uprzejmości  Pana Andrzeja Marciniaka, młodzież zwiedziła część  restauracyjną i noclegową  obiektu.
Spotkanie było podzielone na dwie części: teoretyczną w formie wykładu  na temat wartości pracy w życiu człowieka, charakterystyki zawodu kucharza oraz część praktyczną, obejmującą spacer po pokojach i pomieszczeniach ogólnodostępnych.
Uczniowie mogli się dowiedzieć o historii gościńca, usługach przez niego świadczonych i  ciekawostkach na temat obiektu, poznali  przepisy kulinarne na zupę ogórkową, pomidorową oraz żurek. Widzieli  dawne, eleganckie narzędzie do oczyszczania obrusów z okruchów potraw, serwowanych na stół.  Każdy z uczestników docenił gościnność, doświadczenie  i profesjonalne wskazówki Pana Andrzeja Marciniaka.
Wykład uzupełnił słodki  poczęstunek podany przez gospodarza obiektu, za który bardzo dziękujemy. Spotkanie uświetniły także ciekawostki dotyczące aranżacji  sal dotyczące m.in. sztuki  i  malarstwa secesyjnego.

Dnia 15 października 2019 r. w naszym ośrodku odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia uczennicy, która przywitała wszystkich nauczycieli oraz pracowników szkoły . Następnie głos zabrała Pani Dyrektor, która  ciepłymi i miłymi słowami doceniła ciężką pracę swoich pracowników.  Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Najbardziej zasłużonym pracownikom szkoły,  Pani Dyrektor wręczyła Nagrody Dyrektora.
Część artystyczną  przygotowali wychowankowie z grup wychowawczych pod kierunkiem swoich wychowawców. Młodzi artyści  tańcem i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. W swoich wierszach i  scenkach, pełnych dobrego humoru, uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność, za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Każdy z pracowników otrzymał order „Super nauczyciela”, ręcznie wykonaną przypinkę oraz słodki upominek. Na ręce Pań Dyrektor zostały złożone piękne bukiety kwiatów od Rady Rodziców.
Samorząd uczniowski wraz z opiekunem  przygotował prezentację multimedialną pod tytułem „Zgaduj zgadula”, podczas której uczniowie mieli za zadanie odgadywać wizerunki  pracowników szkoły, z nałożonych na siebie zdjęć.  Świetnie im poszło, są bardzo spostrzegawczy i doskonale znają aparycje swoich nauczycieli.
Na zakończenie Akademii nasi nowi uczniowie przystąpili do ślubowania na uczniów szkoły. Podczas wykonywania zadań  musieli wykazać się  wiedzą i umiejętnościami, które zdobyli w pierwszym miesiącu nauki . Uzupełniali brakujące słowa w cytatach, które zostały  ukryte w balonach, odpowiadali na  pytania, a następnie musieli przejść egzamin sprawności fizycznej.  Po ślubowaniu Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania , a  uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Aby cała uroczystość miała odpowiednią oprawę, pracowało wiele osób. Dekoracje stworzył pan Marek , nad nagłośnieniem czuwał Pan Szymon,  część artystyczną opracowała Pani Basia , natomiast prezentację multimedialną i upominki dla pracowników wraz z samorządem przygotowali Pani Dominika , Pani Iwona , Pan Szymon i Pani Ania . Tradycyjnie dokumentowaniem uroczystości, poprzez robienie pięknych zdjęć, które można obejrzeć pod tekstem, zajął się Pan Jacek . A miłe spotkanie przy kawie i pysznym cieście zorganizowała Pani Dyrektor. Wszystkim serdecznie dziękuję za owocną współpracę.

Światowy dzień uśmiechu. W pierwszy piątek miesiąca października obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu i w naszej szkole odbyły się warsztaty edukacyjno – wychowawcze. Uczniowie poznali historię stworzenia znanego na całym świecie symbolu żółtej buzi, której pomysłodawcą był Harvey Ball. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. W ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Uczniowie podczas zajęć rozwiązywali krzyżówkę dotyczącą uśmiechu jak i brali udział w konkursie “Najpiękniejszy order uśmiechu”. Wszyscy uczniowie wykazali się kreatywnością, powstały piękne ordery, wśród których nagrodzono : 1 miejsca Kamila (kl V), 2 miejsce Kinga (kl IV), 3 miejsce Jan (kl VII). Najwięcej emocji wśród uczniów wywołała zadanie, w którym ochotnicy mieli skosztować plaster cytryny i szeroko się uśmiechnąć. Tak oto powstała galeria “kwaśno-słodkiego uśmiechu”. Na koniec uczniowie obejrzeli film “Emotki”., który idealnie wpasował się w tematykę zajęć.