SZKOŁA PODSTAWOWA, ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA
Dane osobowe RODO

Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych

tel. 601822371, e-mail: iod@bajan.com.pl

 

RODO

Biuletyn Informacji Publicznej
Kalendarz
Grudzień 2019
P W Ś C P S N
« Lis   Sty »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Facebook

Miesięczne archiwum: Grudzień 2019

W grudniu, na terenie naszego Ośrodka przeprowadzona została świąteczna zbiórka darów dla bezdomnych zwierząt. Uczniowie naszego Ośrodka zorganizowali zbiórkę na rzecz czworonożnych znajdujących się pod opieką Fundacji „Na Pomoc Zwierzętom” w Boguszowie – Gorcach. Kolejny raz społeczność naszego Ośrodka nie pozostała obojętna na los bezdomnych i potrzebujących zwierząt. Dziękujemy wszystkim darczyńcom świątecznej zbiórki w naszym Ośrodku za karmę, żwirek, środki higieniczne  oraz  przysmaki dla potrzebujących czworonożnych.

W dniu 16 grudnia 2019 r. w naszym Ośrodku zaprezentowana została wystawa kart świątecznych. Choinki, bombki, aniołki i Mikołaje to świąteczne motywy , które pojawiły się na kartach świątecznych. Wszyscy chętni uczniowie  mogli wykonywać kartki dowolną techniką plastyczną , dzięki czemu powstały ciekawe prace.  W sumie było ich 110.  Karty świąteczne  były piękne, a ich autorzy włożyli w nie wiele pracy i serca.

W dniu 4 grudnia 2019r. uczniowie klasy VII, V i III szkoły podstawowej byli na warsztatach artystycznych w Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.
Warsztaty obejmowały zdobienie szkliwionej porcelany. Uczniowie poznawali tajniki produkcji porcelany od projektu, na malowaniu porcelanowych produktów kończąc. Zwiedzanie muzeum uczestnicy rozpoczęli od przybliżenia przez panią przewodnik lokalizacji oraz historii fabryki porcelany w Wałbrzychu. Uczniowie poznali poszczególne etapy produkcji porcelany , odlewanie, wypalanie na biskwit, szkliwienie, ręczne malowanie, zdobienie farbami ceramicznymi, kalkomanię. Każdy uczestnik ozdabiał farbami według własnego pomysłu filiżankę i spodek, które mógł zabrać ze sobą i podarować na mikołajki drogiej osobie.

Dnia 3 grudnia uczniowie klas: VA, VI, VIA, VII i III Br odwiedzili turystyczną kopalnię węgla w Nowej Rudzie. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem, który przedstawił plan zwiedzania. Przewodnik oprowadził nas po części muzealnej, która składa się z czterech sal, każda o innej tematyce. W pierwszej sali, która dotyczyła samego węgla, prześledziliśmy proces jego wydobywania, właściwości i rodzaje. Podziwialiśmy eksponaty autentycznych odcisków paproci, skrzyp ów i widłaków sprzed 300 milionów lat. W drugiej sali przewodnik ciekawie opowiadał o historii górnictwa. Wspominał tradycje górnicze, takie jak Barbórka czy Karczma Piwna. Obejrzeliśmy eksponaty wśród których znalazły się mundury, szpady, kordziki, lampy, hełmy. Kolejna sala ro miejsce, gdzie dowiadujemy się dlaczego kopalnia w Nowej Rudzie była jedną z najniebezpieczniejszych kopalni w Europie. Dowiedzieliśmy się na czym polega zagrożenie związane z dwutlenkiem węgla i w jakich warunkach musieli pracować górnicy. Ostatnia sala to “serce kopalni” – dyspozytornia z oryginalnym sprzętem. Po obejrzeniu części muzealnej, moment na który wszyscy czekali – wejście do podziemia kopalni. Wewnątrz szybu mogliśmy poczuć się jakby kopalnia nadal działała. Przewodnik sprowadził nas 45 metrów w głąb ziemi w przeliczeniu to 14 pięter. Pozostawione po górnikach sprzęty nadal działają : przenośnik, kombajn, młot pneumatyczny czy lutnię wentylacyjną. Wzdłuż trasy umieszczone są ekspozycje ukazujące pracę górników, koni jak i dzieci. Całe przejście przez szyb kopalniany umilał nam duch Skarbnik. Z kopalni wyjechaliśmy prawdziwą górniczą kolejką. Na koniec zwiedzania mogliśmy zaopatrzyć się w kopalnianą pamiątkę w lokalnym sklepiku.