Dnia 3 grudnia uczniowie klas: VA, VI, VIA, VII i III Br odwiedzili turystyczną kopalnię węgla w Nowej Rudzie. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem, który przedstawił plan zwiedzania. Przewodnik oprowadził nas po części muzealnej, która składa się z czterech sal, każda o innej tematyce. W pierwszej sali, która dotyczyła samego węgla, prześledziliśmy proces jego wydobywania, właściwości i rodzaje. Podziwialiśmy eksponaty autentycznych odcisków paproci, skrzyp ów i widłaków sprzed 300 milionów lat. W drugiej sali przewodnik ciekawie opowiadał o historii górnictwa. Wspominał tradycje górnicze, takie jak Barbórka czy Karczma Piwna. Obejrzeliśmy eksponaty wśród których znalazły się mundury, szpady, kordziki, lampy, hełmy. Kolejna sala ro miejsce, gdzie dowiadujemy się dlaczego kopalnia w Nowej Rudzie była jedną z najniebezpieczniejszych kopalni w Europie. Dowiedzieliśmy się na czym polega zagrożenie związane z dwutlenkiem węgla i w jakich warunkach musieli pracować górnicy. Ostatnia sala to „serce kopalni” – dyspozytornia z oryginalnym sprzętem. Po obejrzeniu części muzealnej, moment na który wszyscy czekali – wejście do podziemia kopalni. Wewnątrz szybu mogliśmy poczuć się jakby kopalnia nadal działała. Przewodnik sprowadził nas 45 metrów w głąb ziemi w przeliczeniu to 14 pięter. Pozostawione po górnikach sprzęty nadal działają : przenośnik, kombajn, młot pneumatyczny czy lutnię wentylacyjną. Wzdłuż trasy umieszczone są ekspozycje ukazujące pracę górników, koni jak i dzieci. Całe przejście przez szyb kopalniany umilał nam duch Skarbnik. Z kopalni wyjechaliśmy prawdziwą górniczą kolejką. Na koniec zwiedzania mogliśmy zaopatrzyć się w kopalnianą pamiątkę w lokalnym sklepiku.