SZKOŁA PODSTAWOWA, BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA
Dane osobowe RODO

Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych

tel. 601822371, e-mail: iod@bajan.com.pl

 

RODO

Biuletyn Informacji Publicznej
Kalendarz
Marzec 2020
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Facebook

Dzienne archiwum: 21 marca 2020

Materiały edukacyjne – polecane platformy, strony i serwisy internetowe

 1. epodreczniki.pl
 2. Portal wiedzy dla nauczycieli
 3. Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych
 4. Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
 5. Portal lektury.gov.pl
 6. Strona Centrum Nauki Kopernik
 7. Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia
 8. Strona Krajowego Biura Programu eTwinning
 9. Serwis Ninateka
 10. Serwis Muzykoteka Szkolna
 11. Biblioteka Cyfrowa Polona
 12. Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
 13. Serwis Telewizji Polskiej
 14. Serwis Polskie Radio Dzieciom

Epodreczniki.pl
https://epodreczniki.pl/

To bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.

Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych www.cke.gov.pl

Uczniowie i nauczyciele znajdą tutaj materiały przydatne i pomocne w systematyzowaniu, utrwalaniu wiedzy, a także wspierające ich w przygotowaniach do egzaminów.

Linki do materiałów egzaminu ósmoklasisty:

arkusze egzaminacyjne z 2019 r.

Portal lektury.gov.pl
https://lektury.gov.pl/

To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych
i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.

Strona internetowa Centrum Nauki Kopernik https://esero.kopernik.org.pl/

Strona oferuje publikacje popularno-naukowe i materiały edukacyjne o tematyce kosmicznej. Są to m.in. scenariusze lekcji, broszury informacyjne i filmy edukacyjne.

Portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1 

Na portalu IPN w zakładce Edukacja znajdują się specjalne podstrony dla uczniów i nauczycieli, na których są udostępniane bezpłatne materiały edukacyjne. W serwisie można znaleźć m.in. teki edukacyjne, filmy dokumentalne, spoty historyczne i inne materiały audiowizualne przedstawiające np. serie komiksów o II wojnie światowej czy symbole narodowe.

Serwis IPN Przystanek historia

https://przystanekhistoria.pl

Przystanekhistoria.pl to popularnonaukowy serwis internetowy. W przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje on ustalenia historyków współpracujących z Instytutem Pamięci Narodowej. Obecnie na portalu przystanekhistoria.pl znajduje się kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku. Odbiorcy serwisu mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.

Dodatkowo na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video twórcy portalu udostępnili blisko 1000 materiałów multimedialnych. Są to m.in.: filmy dokumentalne, relacje z konferencji, spotkań autorskich oraz addycje radiowe. 

Serwis Ninateka
https://ninateka.pl/edu

To serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.

Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.

Dodatkowo serwis udostępnia konto EDU, które jest skierowane do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Posiadacze takiego konta mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym, w tym scenariuszy lekcji. Z konta EDU skorzystają przede wszystkim nauczyciele języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii, muzyki oraz prowadzący zajęcia dodatkowe np. z zakresu wiedzy o filmie lub teatrze.

Serwis Muzykoteka Szkolna
http://www.muzykotekaszkolna.pl/

Muzykoteka Szkolna to nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, które aktywizuje i stymuluje zainteresowanie muzyką. Serwis powstał na zlecenie MKiDN, a jego wydawcą jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

W serwisie jest dostępnych blisko pół tysiąca utworów muzycznych, od barokowych oper, przez wielkie dzieła symfoniczne, aż po muzykę wokalną i eksperymentalną. Z zasobów serwisu można korzystać bez logowania lub – po zarejestrowaniu – w ramach konta nauczycielskiego lub uczniowskiego.

Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju  Edukacji

www.bc.ore.edu.pl

Biblioteka Cyfrowa ORE gromadzi i udostępnia materiały oraz publikacje opracowane w ramach działalności Ośrodka. Obecnie oferuje 960 tytułów książek i czasopism dla nauczycieli i wszystkich zainteresowanych problematyką oświatową.

Biblioteka Cyfrowa Polona
www.polona.pl

Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji.

W Polonie można znaleźć: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

Serwis Telewizji Polskiej
https://rozrywka.tvp.pl/47090255/telewizja-polska-blizej-dzieci-i-mlodziezy%20-

Telewizja Polska przygotowała dla dzieci i młodzieży produkcje o charakterze edukacyjnym, popularnonaukowym i kulturalnym. Na kanale dziecięcym TVP ABC w godz. 8:00-13:00 młodzi widzowie będą mogli codziennie obejrzeć różne programy edukacyjne.

Wśród nich są m.in.: „Al-chemik” – program, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne, a także „Zaczarowany świat”, dzięki któremu dzieci zrozumieją trudne pojęcia związane ze sztuką. TVP ABC zaprasza również najmłodszych do oglądania programów takich jak: „Teleranek”, „Zagadki zwierzogromadki”, „Zwierzaki czytaki” oraz „Studio ABC”.”

Także TVP Kultura uruchamia specjalne pasmo dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godz.13:00-17:00 widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji, seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. Wśród najważniejszych produkcji wyemitowanych w najbliższych tygodniach znajdą się: „Twój Vincent”, „Tango” (Teatr Telewizji), „Wesele”, „Herbert – mosty” – cykl programów publicystycznych, „Śladami wielkich kompozytorów” – cykl dokumentalny, „Hamlet”, „Mały książę”, „Ogniem i mieczem”, „Dzieje mistrza Twardowskiego”, „Awantura o Basię” oraz koncert Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik „Lustosławki/Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci”.

Serwis Polskie Radio Dzieciom
www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom

To całodobowa stacja radiowa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ramówce znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci. Pasmo wieczorne, kierowane do osób dorosłych, to kompendium wiedzy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki.

Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. W swoich programach realizują misję edukacyjną i dbają o poprawność językową. Programy emitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom wspierają rozwój wyobraźni i kreatywności. Wspomagają także proces edukacji, odnosząc się pośrednio i bezpośrednio do programu nauczania.

Język angielski
https://soszwns.edu.pl/wp-content/uploads/2020/03/KLASA-VII_-jezyk_angielski.docx

https://soszwns.edu.pl/wp-content/uploads/2020/03/KLASA-III-BR_jezyk-angielski.docx

Technika
https://soszwns.edu.pl/wp-content/uploads/2020/03/Technika-kl.-VII-i-VIII1.docx

Przygotowanie do funkcjonowania w życiu dorosłym i aktywności zawodowej. Klasa 7 i 8
Proszę o zapoznanie się z przykładowymi definicjami. Oglądniecie krótkiego filmu-link zamieszczony w tekście i uzupełnienie dołączonych załączników – czas pracy 2 godziny.

https://soszwns.edu.pl/wp-content/uploads/2020/03/Moje-umiejętności-–-moje-sukcesy.odt

Matematyka
kl 5 Powtórz informację o rodzajach kątów:

Narysuj w zeszycie kąty 40,130,160,90 stopni  -podpisz jakie to są kąty.

kl. 6 powtórzenie  wiadomości o procentach

Obliczanie procentów danej liczby.

klasa 8-przykładaowy egzamin do rozwiązania( czas 4 godz. lekcyjne)
https://soszwns.edu.pl/wp-content/uploads/2020/03/logopedia-szkoła-podstawowa-szkoła-branżowa.docx

klasa 7 -powtórka z mierzenia długości
zad. narysuj odcinki: AB=38mm; CD=67mm; BR=1,32dm; MN=1,5dm
https://www.youtube.com/watch?v=aAt6PjEWE_Y&list=PL3VSTPMM0wJ7E-l0S_WRxRmfqmW1euz0N&index=7

klasa 6a- rozwiąż test w zeszycie
https://soszwns.edu.pl/wp-content/uploads/2020/03/zestaw-czy-to-jest-blad-1-pdf.pdf

Klasa 4- rozwiąż test w zeszycie
https://soszwns.edu.pl/wp-content/uploads/2020/03/LICZBY-I-DZIAŁANIA-KL.4.docx

Przedmioty zawodowe kl. I, II, III BR.
https://soszwns.edu.pl/wp-content/uploads/2020/03/tematy-zadania-z-technologii-produkcji-i-podstaw-przedsiebiorczości-dla-klasy-II-br.-.doc

https://soszwns.edu.pl/wp-content/uploads/2020/03/tematy-z-technologi-produkcji-dla-klasy-I-br.a.doc

https://soszwns.edu.pl/wp-content/uploads/2020/03/tematy__zadania_dla_klas_I_bra_I_br_II_b.zip

https://soszwns.edu.pl/wp-content/uploads/2020/03/tematy__zadania_dla_klas_I_bra_I_br_II_b1.zip

Zadania rozwijające kreatywność.

Zadania rozwijające kreatywność.
Potrzebne będą nożyczki, klej oraz kolorowy papier.

Język Polski.
Zadania dla kl. VI a. Cały czas czytamy lekturę Bracia Lwie Serce. Wypisać bohaterów głównych i drugoplanowych oraz miejsca, w których dzieje się akcja. Ponadto lekcja z Internetu adres: gov.pl/zdalnelekcje 
Wejść w szkoła podstawowa kl. 6 J.polski lekcja 1 Powtórzenie wiedzy o czasowniku lekcja z e-podręcznika (Ryczą w klasie, dokazują, czyli czasownik w akcji). Tu robicie ćwiczenia: 1,2,4,5,6,7,8,9,10. Spokojnie. Macie czas. Powodzenia.

Geografia.
Zadanie na 2 tygodnie
klasa V
Zaznacz na mapie konturowej Polski miasta  gdzie znajdują się latarnie morskie.Napisz kilka zdań o tej latarni np. rok budowy , modernizacji, wysokość, wysyłane impulsy.
klasa VII
PRZYGOTUJ REFERAT NA TEMAT “UZDROWISKA W POLSCE”
-zaznacz na mapie Polski te miasta o których piszesz.
klasa VIII
Pracuj z mapą świata.
przypomnij sobie

 • nazwy kontynentów
 • czytaj i nazywaj Morza i Oceany ,które je otaczają
 • na poszczególnych kontynentach zaznacz rzeki, góry, nazwy jezior, większe miasta
 • czytaj państwa Afryki, Azji, Ameryki Północnej i Południowej oraz ich stoli

w-f
https://soszwns.edu.pl/wp-content/uploads/2020/03/wf.zip

Ćwiczenia dla uczniów klas 1-3:

Ćwiczenia dla dziewczynek z klas 4-8:

Ćwiczenia dla chłopców z klas 4-8:

Ćwiczenia dla dziewczynek szkoły branżowej klas 1-3:

Ćwiczenia dla chłopców szkoły branżowej klas 1-3:

Rewalidacja
https://soszwns.edu.pl/wp-content/uploads/2020/03/rozw.funk_.pozn-ćwicz.23-27.03.2020.docx

https://soszwns.edu.pl/wp-content/uploads/2020/03/rewalidacja.zip

Religia
https://soszwns.edu.pl/wp-content/uploads/2020/03/religia.zip

Logopedia
https://soszwns.edu.pl/wp-content/uploads/2020/03/Logopedia-i-komunikacja-społeczna-cz-II-dla-poszczególnych-klas.docx

https://soszwns.edu.pl/wp-content/uploads/2020/03/logopedia-szkoła-podstawowa-szkoła-branżowa.docx

Chemia
https://soszwns.edu.pl/wp-content/uploads/2020/03/chemia-zadania.odt

Drodzy Rodzice,

            Z powodu zagrożenia epidemiologicznego szkoły, przedszkola oraz ulubione miejsca, które odwiedzaliśmy z dziećmi zostały zamknięte. To trudny czas dla nas dorosłych, ale i dla dzieci. Pamiętajmy, że nasze emocje udzielają się całej rodzinie. Zatem zwróćmy uwagę na to, czego świadkiem jest dziecko i do jakich kanałów informacyjnych ma dostęp.

            W najbliższym czasie ważne jest aby:

 1. Kontrolować napływ informacji- unikać nadmiernego oglądania serwisów informacyjnych przez dzieci.
  1. Podczas rozmów z dzieckiem korzystać z wiarygodnych źródeł informacji (np. WHO) oraz dostosować swoje wypowiedzi do wieku dziecka.
  1. Rozpoznać i nazwać uczucia, które towarzyszą dziecku.
  1. Zachować spokój. Dzieci uczą się przez obserwacje zachowań dorosłych i ich reakcji  na najnowsze wiadomości.
  1. Być przygotowanym na to, by wielokrotnie powtarzać informację lub wyjaśnienia. Wielokrotne pytania o tą samą rzecz, mogą być formą poszukiwania przez dziecko wsparcia.
  1. Mimo tego, że osoby dorosłe mogą być zainteresowane codziennymi wydarzeniami, pamiętajmy, że większość dzieci chce być po prostu dziećmi. Mogą nie wykazywać zainteresowania sytuacją lub nie być gotowe na rozmowę o zagrożeniu. Będą wolały grać w gry, bawić się, czy czytać książki i warto im na to pozwolić z zachowaniem aktualnych wskazań prozdrowotnych i profilaktycznych.

            Dla rodziców młodszych dzieci proponujemy skorzystanie z publikacji obrazkowej, która pomoże wytłumaczyć dzieciom obecną sytuację. Publikacja dostępna jest pod adresem: https://www.mindheart.co/descargables